Güneydoğu Turu - Atabarı Turizm | 0466 212 37 74
715
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-715,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive

GÜNEYDOĞU TURU

Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep

Güney Doğu Anadolu şehirlerinden Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa ve Gaziantep hem tarihi, hem doğal hem de damak tadına düşkün seyahat severleri kendine çekecek bir çok cazibeye sahiptirler. Güney Doğu Anadolu Turunu diğerlerinden ayıran özelliği hem kültürel hem de bir gurme gezisi olması. Yani bir yandan şehirleri tarihi ve kültürel yönler ile keşfetme fırsatı verirken, diğer yandan da o şehrin zengin mutfağından seçkin lezzetleri tatmak için de bir fırsat sunuyor. Hem ruhunuzu besliyorsunuz, hem de bedeninizi.

Günübirlik

Müze

Mola

Alışveriş

Doğa

Rehber

DİYARBAKIR

Diyarbakır Anadolu’nun en eski şehirlerinden biridir. Ticaret yolları üzerinde ve Dicle kıyısında bulunuşu Diyarbakır’ı, ticaret ve kültür merkezi yaparken birbirinden farklı bir çok dini sosyal gruba merkezlik de yapmıştır. Kalesi, İçkalesi, kentsel tarihin gelişimini tüm evreleriyle simgeleyen çeşitli anıtsal yapıları, geleneksel konut dokusu ve buraya egemen olmuş büyük uygarlıkların bıraktıkları belgesel değerleri günümüzde yansıtan kültürel kimliğiyle; yalnız Türkiye’nin değil, tüm dünyanın da en önemli kentlerinden biri sayılır.

MARDİN

Mardin ili, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle Bölümü’nde yer alan bir ildir. Mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile zamanın durduğu izlenimini veren Güneydoğunun şiirsel kentlerinden biridir. Mardin farklı dini inanışlar paralelinde, sanatsal açıdan da tarihi değeri olan camiler, türbeler, kiliseler, manastır ve benzeri dini eserler barındırmaktadır. Mardin, İpek Yolu güzergahında olup, ilde beş han ve bir kervansaray mevcuttur.

ŞANLIURFA

Peygamberler diyarı olarak bilinen ve Türkiye’nin en büyük yedinci şehri kabul edilen Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer almaktadır. Şanlıurfa aynı zamanda efsanelerin şehridir. Bu efsanelerden biri Hz. İbrahim’in putları kırması üzerine Nemrut tarafından ateşe atılma emrinin verilmesi ve ardından anlatılan olaylardır. Hikayeye göre yakılan büyükçe bir ateşe atılan Hz. İbrahim 7 gün boyunca bu ateşte kalır ve sonra sağ olarak ateşin içinden çıkar. Bu yüzden olayın yaşandığı yer olan Urfa Balıklı Göl ve göl içindeki balıklar kutsal kabul edilir. İnsanlık tarihinde önemli bir yer tutan Şanlıurfa, ilk buğday tarımının yapıldığı yer kabul edilir. Buğdayın toprak ve insan gücüyle buluştuğu Harran Ovası oldukça verimli bir arazidir. Konik Harran Evleri ve islamiyetin ilk camilerinden biri olan Ulu Cami de burada yer alır.

GAZİANTEP

Gaziantep, Türkiye’nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Akdeniz Bölgesi arasında bulunan aynı adlı ilin merkez şehridir. Güneydoğuda şehir olarak en fazla nüfusu barındırır. Sanayi ve gelişmişlik bakımındandan birincidir. Gaziantep, Şehitkamil, Şahinbey olmak üzere iki metropol ilçeye ayrılmıştır.  Ayrıca Gaziantep, Türkiye’nin hâla yaşanılan en eski kenti olup, bunların yanında Gaziantep, Türkiye sanayisi ve ticaretinde de çok önemli bir yer tutar.  Gaziantep’in simgeleri arasında Gaziantep Kalesi, baklava ve antepfıstığı sayılabilir.