Uzungöl Turu - Atabarı Turizm | 0466 212 37 74
653
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-653,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive

UZUNGÖL TURU

Görenleri Hayran Bırakan Muhteşem Bir Güzellik

Trabzon’a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta, deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunan Uzungöl, Şerah köyünün yerleştiği vadi yamaçlarından heyalan sonucu kayan toprak ve kayaların, haldizen deresinin önünü kapatmasıyla 1600’lü yıllarda oluştuğu rivayet olunan doğal bir göldür. Çevresinde oluşmuş olan yerleşim alanı da adını “Uzungöl” den alır.

Günübirlik

Müze

Mola

Alışveriş

Doğa

Rehber

TRANZON UZUNGÖL

Yerli ve yabancı turistlerin büyük ilgisini çeken Uzungöl’ün, turistik potansiyeli çok yüksektir. Göl ve Trabzon un en yüksek Haldizen vadisi doğa yürüyüşü, kuş gözlemciliği, botanik amaçlı turların yanı sıra, daha yükseklerdeki dağların arasındaki göllere veya yakınlardaki Şekersu, Demirkapı, Uzungöl Yaylaönü gibi doğal güzelliği yanında geleneksel Karadeniz mimarisinin özgün ahşap köy evlerinin gezilebileceği yaylalara geziler düzenleme olanağı vardır.

MUHTEŞEM DOĞA

Haldizen Dağı 3.325 metre. Haldizen vadisinde, heyelan sonucu dere yatağının tabii baraj şeklinde kapanması sonucu oluşan göl, çevresindeki dik yamaçları ve yamaçları kaplayan ladin ormanları ile çekici bir peyzaj sergiler.

CENNETTEN BİR PARÇA

Uzungöl su seviyesi bakımından mevsimsel olarak çok az farklılık gösterir. 1090 m yükseklikteki gölün yaklaşık olarak boyu 1000 metre, eni 500 metre ve derinliği ise 15 metre civarındadır. Gölde doğal alabalık yaşamaktadır.