Kars, Ardahan & Çıldır Gölü Turu - Atabarı Turizm | 0466 212 37 74
685
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-685,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive

KARS & ARDAHAN TURU

Doğu’nun Gizemli Şehirleri, Kars, Ardahan & Çıldır Gölü

Kars; ülkenin en soğuk illeri arasındadır. Her sabah ülkede ilk güneş burada doğar ve yıl içerisinde ilk kar buraya düşer. Karla kaplı dağlarıyla kış turizm merkezi olarak bilinen il Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinde olan Sarıkamış Kayak Merkezi’ni bünyesinde bulundurur. Ayrıca şehir tarihteki en eski yerleşim yerlerinden de biridir olup, şehirde dünya üzerindeki en eski kültürlerin izlerini görmek mümkündür. Ardahan, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz sınırında Kafkaslar üzerinde kurulmuş olan Ardahan ilinin merkezidir. 1992 yılında Kars ilinden ayrılarak Türkiye’nin 75. ili olmuştur.

Günübirlik

Müze

Mola

Alışveriş

Doğa

Rehber

KARS

Kars, kültürel yönden köklü temellere dayanmaktadır. MÖ 9000 yılına kadar uzanan tarihi geçmişi olan topraklar üzerinde birçok uygarlık hüküm sürdü. Bunların izleri günümüze kadar gelmektedir. Anadolu’ya açılan kapı özelliğini taşıması ile Saka – İskit devrinden günümüze kadar bir kültür mozaiğine sahiptir.

ARDAHAN

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Karadeniz Bölgesi’ne komşu olduğu kuzeydoğu kesiminde yer alan Ardahan, yüksek ve engebeli bir konuma sahiptir. Eski kültürel tarihi bir çok kültüre ev sahipliği yapmıştır, Kura Nehri, Şeytan Kalesi, Ardahan Kalesi, Ardahan Kongre Binası görülmesi gereken önemli tarihi mekanlarıdır.

ÇILDIR GÖLÜ

Çıldır Gölü, Ardahan ve Kars il sınırları içerisinde kalan göl, 123 km2 alanı ile Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük tatlı su ve en büyük ikinci göldür. Deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikte bulunan gölün en derin noktası 42 metredir. Çıldır Gölü, bir lâv akıntısı ile bir moloz mahrutu tarafından müştereken meydana getirilmiş bir doğal set gölüdür.