Yusufeli Turu - Atabarı Turizm | 0466 212 37 74
625
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-625,bridge-core-3.0.1,qode-page-transition-enabled,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-title-hidden,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-28.6,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-6.7.0,vc_responsive

YUSUFELİ TURU

Barhal Kilisesi, Dört Kilise, İşhan Kilisesi

Yusufeli ilçesinde bulunan İşhan Kilisesi, beyaz ve kırmızı kubbesiyle 32 metrelik yüksekliktedir. Kilise nefesleri kesecek bir güzelliğe sahiptir. Barhal köyü sınırlarının içinde kalan Barhal Kilisesi,  Yusufeli ilçesinde bulunur, ilk olarak Gürcü manastırı olarak inşa edilmiştir. 1677 yılında Hacı Şerif efendi tarafınca camiye çevrilmiştir. Dört Kilise Manastırı kilise, yemekhane, elyazmaları odası ve dört şapelden oluşur. Bu eserler gerçekten görülmeye değer, tarihle, doğanın harmanlandığı mekanlardır.

Günübirlik

Müze

Mola

Alışveriş

Doğa

Rehber

İŞHAN KİLİSESİ

İşhan Manastırı Artvin İli, Yusufeli İlçesi, İşhan Köyü’ndedir. Manastırdan günümüze bir kilise ve bir şapel ulaşmıştır. Kilisenin adı ilk olarak, 951 tarihli “Grigor Khandza’nın Yaşamı” adlı elyazmasında geçer. Khandza Manastırı’nda Gürcü dilinde yazılmış olan ve halen Kudüs’de saklanan elyazmasında, III. Nerses’in piskoposluğu döneminde (641-661), doğum yeri olan İşhan’da tetrakonchos planlı bir kilise inşa ettirdiği belirtilir.

DÖRT KİLİSE

Manastır, Yusufeli ilçesi, Tekkale köyüne yaklaşık 7 km. uzaklıkta, bir tepe üzerindedir. Dört Kilise Manastırı kilise, yemekhane, elyazmaları odası ve dört şapelden oluşur. Kilisenin tulaları üzerindeki “İsa David’i korusun” yazısına dayanılarak manastır kilisesi Gürcü Kralı David dönemine (961-1001) tarihlenir.

BARHAL KİLİSESİ

Barhal Manastırı Artvin ili, Yusufeli ilçesi, Altıparmak Köyü’nde Parhal Çayı’nın sağındaki yamaçtadır. Manastırdan günümüze bir kilise ve iki şapel ulaşmıştır. 973 tarihinde Gürcü Kralı David Magistros (krallığı, 961-1001) tarafından 961-973 yılları arasında inşa ettirilmiş olmalıdır.